Velikostí sice nepředčí Prahu, ale polohou v srdci Pyrenejí se štíty hor okolo každoročně okouzlí miliony návštěvníků, kteří přijíždí za pěší turistikou i parádní lyžovačkou. Andorra je navíc tzv. daňovým rájem, takže nakupování zde frčí po celý rok.
Malý stát leží v jihozápadní Evropě. Ze severu na něj dohlíží Francie, z jihu Španělsko. Právě tyto země jsou jeho veledůležitými spojenci na poli obchodu i obrany. A právě s nimi je propletena historie 16. nejmenší země na světě.
Jak si vede v číslech
- nachází se v nadmořské výšce 900 až 2946 metrů nad mořem
- má nejvýše položené hlavní město Evropy Andorra la Vella (1023 m. n. m.)
- podle počtu obyvatel (zhruba 80 tisíc) je 11. nejmenší zemí planety, v Evropě šestou
- Andořané tvoří 48 procent, etnickým původem jsou Katalánci
- průměrný věk dosahuje necelých 42 let
Pod vlivem Říma, částečně i muslimů
Vnitrozemský stát byl osídlený nejspíše už kolem roku 9 500 př. n. l. Ale první písemné informace pro lidstvo zaznamenal jeden z nejuznávanějších historiků starověku Polybios, který ve svém rozsáhlém díle Historiai (Dějiny) zmínil kmen Andosini, jež dost možná dal název celému území. Stalo se tak někdy ve druhém století před naším letopočtem.
Po pádu Římské říše (476 n. l.) se na území zabydleli Vizigótové, kteří zde pobývali asi dvě století. Země se však zalíbila muslimským Maurům, kteří je vyhnali. Naštěstí pro místní obyvatele ale jejich vláda netrvala věčně. Na svém území je nechtěli, v 9. století výrazně posílili armádu Karla Velikého a vytlačili je pryč. Podle legendy je franský král a první středověký císař považován za zakladatele země a dokonce mu patří úvodní verše státní hymny. Něco na tom nejspíš bude, protože se říká, že z rukou Karla Velikého, nebo jeho syna Ludvíka Pobožného, Andorra dostala v roce 805 něco jako zakládací listinu. Ještě než se ustálila na dnešním uspořádání, malé země se načas dostala do vlastnictví španělského hraběte z Urgellu, poté biskupa ze Seo de Urgell a rodu Caboetů.
Na kasina nám nesahejte
Modro-žlutá-trikolora se přeměnila ve státní vlajku v tzv. Nové reformě v letech 1866 – 1868. A když už jsme v 19. století, nemůžeme vynechat okamžik, kdy biskup z Urgell a Napoleon III. zakázali výstavbu kasin, což v Andořanech probudilo nacionalismus a vyvolalo silný odpor. Vytvořili revoluční radu, která povolila výstavbu kasin zahraničním společnostem. A zapojili se do katalánského obrozeneckého hnutí.
Francouze vystřídali pašeráci
V první světové válce Andorra formálně vyhlásila válku Německu. V roce 1933 čelil místní parlament útoku pod vedením odboráře Andorransema, který bojoval za lepší podmínky zahraničních pracovníků při stavbě vodní elektrárny v Encampu, jenže se mu zachtělo i politického vlivu. Jeho plány ukončila francouzská armáda, která zemi pak krátce okupovala. Vrátila se sem o tři roky později po vypuknutí nesmírně krvavé španělské občanské války, která na dlouhou dobu rozdělila nejen společnost největší jihoevropské země. V Andoře se během konfliktu usadili uprchlíci z obou znepřátelených stran a pomohli ekonomickému růstu. Během druhé světové války byl stát sice neutrální, ale proslavila ho pašerácká cesta mezi Francouzským státem a frankistickým Španělskem, na nížoperovali i agenti britské tajné služby.
Turisté, vítejte!
Andorra poté vsadila na turismus a začala lákat na nízké daně. Vyplatilo se, plná státní kasa umožnila v roce 1968 zavést důchodový systém. O 14 let později knížata posvětila vznik vlády v čele s prvním premiérem Òscarem Ribas Reigem. Od roku 1993 má novou ústavu a je konstitučním knížectvím. Úředním jazykem je katalánština, domluvíte se ale i španělsky, francouzsky nebo portugalsky.
Dalším zásadním okamžikem pro ekonomiku byl podpis dohody o zamezení dvojího zdanění se Španělskem a dalšími zeměmi, mezi kterými je i Česká republika. Smlouva s námi by měla začít platit od příštího roku.
V Andoře se platí eurem, i když není členem Evropské unie. Nechybí však v Radě Evropy nebo v OSN. Největší andorský veletrh Feria Andorra la Vella je zaměřený, jak jinak, na turistiku a sporty. Letošní 44. ročník otevírá své brány 27. října.
Od vzniku státu po současnost
- V roce 1278 se díky Paréagské smlouvě stala územím pod společnou vládou dvou spoluknížat.
- Dnes jsou formálně v čele francouzský prezident Emmanuel Macron a španělský biskup la Seo d’Urgell J. E. Vives.
- Výkonná, zákonodárná a soudní moc je v kompetenci Andorry.
- Jednou za čtyři roky jsou volby do 28členného jednokomorového parlamentu (Generální rady). Ta volí premiéra, který jmenuje ministry.
- Ženy se k volebním urnám vydaly až v roce 1970.
Léto budiž pochváleno
Pokud do této země bez moře, letiště, železnice, pošty a armády přijedete mimo zimní měsíce, doporučujeme vám červen, červenec či srpen. Panuje zde vysokohorské počasí, takže se v této době nejvíce ohřejete. Připravte se na výlety do hor i měst. Turistické cesty nabízí úchvatné výhledy. Proplétají se říčními údolími a provedou vás i kouzelnými horskými vesničkami, například největší andorskou farností Canillo s románskou kaplí z 12. století nebo Engolastersem s o rok mladším svatostánkem. Určitě si nenechte ujít ledovcové jezero Engolasters, které ve velkém milují rybáři. Jen pokud byste chtěli nahodit prut bez povolení, raději to ani nezkoušejte.
Návrat v čase
Na touhu po rybaření rychle zapomenete v uličkách nejvýše položeného hlavního města Evropy Andorra la Vella. Když se namlsáte pohledy na okolní hory, kterými je doslova obklopené, vydejte se na pravý břeh řeky Valiry s historickým jádrem. Původní pyrenejský styl vás bude bavit na každém kroku. A pokud najdete v peněžence jednoeurovou minci, na které je zobrazená největší památka Casa de la Vall z roku 1580, můžete ji právě zde srovnat s realitou. V překladu znamená „Dům v údolí“. Má majestátní věž s břidlicovou střechu, uvnitř nádherné gotické fresky a sídlí v něm parlament. Před knížecím palácem se vyjímá socha Tanec od Francesca Viladomata a na severní straně pomník andorské nezávislosti a přijetí ústavy, který v roce 1993 dokončil katalánský sochař Emili Armengol i Abril, syn klenotníka a malíře Emiliho Armengola i Galla.
Když opustíte město, asi po dvou kilometrech narazíte na město Santa Coloma d’Andorra s nejstarším kostelem v zemi. Nástěnné fresky a zvonice v typicky lombardském stylu vás vrátí až do 10. století. Nespěchejte s návratem, je to jedinečný zážitek. Stejně jako poutní místo Meritxell pobllíž francouzských hranic, odkud pochází Panna Marie, patronka celé Andorry. Replika její románské sochy, která v minulosti lehla popelem, se nachází uvnitř baziliky.
Tip: Do svého cestovatelského itineráře si zapište také pozoruhodné ledovcové údolí Madriu-Perafita-Claror v jihovýchodní části země, které je od roku 2004 zapsáno jako světové dědictví UNESCO.
Sněhové podmínky jako v ráji
Největší sportovní úspěchy Andořané dosahují mimo jiné ve skialpinismu. Není se čemu divit. Zimní střediska jsou jako stvořená pro nové výzvy či aktivní odpočinek. Vyrazte například do největšího z nich Grandvalira, kde plesá srdce všech milovníků lyžování a snowbordingu. Čeká na vás přes 200 kilometrů sjezdovek, 30 kilometrů běžeckých tras a tři snowparky. Velmi oblíbený je i mnohem menší areál La Massana ve výšce až 2625 m. n. m., kde se mimo jiné koná jeden z podniků seriálu Freeride World Tour, ve kterém nejlepší freerideři na lyžích a prknech dechberoucími výkony bojují o titul mistra světa.
A co může být lepšího, než po výkonu v jedné či dvou stopách relaxovat ve vyhlášených termálních lázních Caldea, největším komplexu tohoto druhu v jižní Evropě? Snad už je nakupování, které se díky nulové spotřební dani, nízké dani z příjmu i DPH opravdu vyplatí. Například výběr ze značkových věcí opravdu stojí za to. Ale není radno přijet s prázdnými kufry, které budou vám při odjezdu se země přetékat. Hraniční kontroly jsou nekompromisní. Na každý druh odváženého zboží je stanovený počet kusů.
Postřehy cestovatele
- Nejčastěji se lítá do Barcelony a poté se jede asi tři a půl hodiny po silnici do Pyrenejí.
- Jsou zde krásná ledovcová jezera, nespočet divokých říček, vodopádů a romantických míst s kusem historie. Kdo přijel poprvé, plánuje další cestu.
- Autobusová doprava funguje na jedničku. Jen to turistické značení chce bystré oko a možná i buzolu.
- Nejvíce zmoknete od dubna do května, deštníky se ale budou hodit i v první polovině léta.
- Kvůli vysoké nadmořské výšce jsou léta chladnější než v okolních státech, v zimě si zase užijete více sněhu. Tak proč nevystřídat Alpy za Pyreneje?