Speciál příloha 28. říjen: Mýty a skutečnost

do vaší poštovní schránky ZDARMA

Článek

Přijetí eura v ČR: jsme připraveni? Jaké jsou pro a proti?

Česká republika se k přijetí eura zavázala už v roce 2004. Přesto u nás ani v roce 2024 zavedeno nebylo a jistý přechod na něj stále vyvolává kontroverze a nejistotu mezi českými občany. Je se opravdu čeho bát? A je česká ekonomika na euro vůbec připravena? Nejen to se dozvíte v článku. 

Euro patří do peněženky a koruna na hrad,” říká ředitel Českého královského institutu JUDr. Zdeněk Prázdný. Souhlasíte? Než odpovíte, podívejme se na euro více zblízka. Jaké jsou jeho úskalí, výhody a jak probíhalo přijetí eura například v sousedním Slovensku? 

Podmínky přijetí eura v ČR

Zdá se, jako by Česko bylo v eurozóně bylo pomyslný černý pasažér. K přijetí eura se zavázalo už před dvaceti lety, ale chová se, jako kdyby ne. Dokonce v médiích stále vyvstává otázka, zda Česko euro jako svou měnu přijme. Otázka však má znít “kdy” ne “zda”. Výjimku k nepřijetí eura vyjednanou nemá.

Vstup do eurozóny ze strany České republiky, stejně jako u jakéhokoliv jiného členského státu EU, který se snaží přijmout euro, vyžaduje splnění určitých podmínek, známých jako maastrichtská konvergenční kritéria. Jejich podrobnější popis naleznete například na webových stránkách České národní banky (ČNB) nebo na stránkách spravovaných ministerstvem financí. Mezi 4 hlavní kritéria se řadí:

 ⮕ Cenová stabilita 

 ⮕ Stabilita devizového kurzu

 ⮕ Konvergence dlouhodobých úrokových sazeb 

 ⮕ Veřejné finance, výše hrubého veřejného dluhu, deficit veřejného rozpočtu

Česko tyto kritéria v současné době neplní. Podle mnoha ekonomů by však zavedení eura v ČR bylo možné do 4 let. A to za předpokladu, že by se vnitřně zavázala k určitému harmonogramu a soustředila se, aby podmínky dokázala plně splnit. 

Co bude s ČNB po zavedení eura?

Poté, co Česká republika přijme euro jako svou měnu, se Česká národní banka (ČNB) zařadí do tzv. Eurosystému. Ten se skládá z ECB a centrálních bank členských zemí eurozóny. 

Po zavedení eura v ČR by ČNB ztratila pravomoci v oblasti měnové politiky, protože euro by se stalo oficiální měnou. ČNB by přestala vydávat vlastní měnu a přešla by na euro.

Výhody a nevýhody přijetí eura 

Podle většiny tuzemských ekonomů převažují výhody přijetí eura nad nevýhodami. I přesto v průzkumech z posledních let mezi českou společností převládá názor, že pro ni nebude přijetí eura prospěšné. 

Nevýhody (výběr): 

Ztráta měnové flexibility: Přechodem na euro by Česká republika ztratila kontrolu nad vlastní měnovou politikou a schopností devalvovat nebo revalvovat svou měnu v případě potřeby. To může omezit schopnost reagovat na specifické ekonomické podmínky v zemi.

Možný vliv na inflaci: Přechod na euro může způsobit změny v cenách některých výrobků a služeb. V minulosti bylo několik případů, kdy přijetí eura vedlo ke krátkodobému nárůstu inflace. Přečtěte si o ní více zde.

Náklady na přechod: Přechod na euro může být spojen s náklady například pro podniky, včetně aktualizace platebních systémů, cenových štítků, bankovek a mincí a dalších administrativních úprav.

Výhody (výběr):

Výhody pro spotřebitele: Euro do českých domácností přinese výhody jednoduše porovnatelných cen, snadnějšího cestování a také bezpečnějšího investování. Jde o měnu, která je stabilní a udržuje si kupní sílu. Chrání tak úspory před znehodnocováním.  

Výhody pro podnikatele: Českým podnikům euro přinese trvalé výhody, jako je například odstranění kurzového rizika a snížení transakčních nákladů. ČR se zároveň stane atraktivnější pro zahraniční investory, což by mohlo přinést nové pracovní příležitosti. 
⮕ Společná měnová politika: Česká republika by se účastnila společné měnové politiky řízené Evropskou centrální bankou (ECB). To může přinést výhody v podobě jednotného přístupu k inflaci a cenové stabilitě.

Víte, že… K přijetí eura vyzval ve svém novoročním projevu prezident České republiky Petr Pavel.

Přijetí eura na Slovensku

Od přijetí eura na Slovensku uplynula už pěkná řádka let. Slovenskou korunu tam euro nahradilo už v roce 2009. V té době byla ekonomika Slovenska slabá a jakékoliv negativní změny na finančních trzích by s ní otřásly. Většina ekonomů se tak shoduje, že i přes počáteční šok, bylo přijetí eura pro Slováky dobrou volbou. To potvrzuje i průzkum veřejného mínění Eurobarometr, podle něhož kvituje euro 73 % Slováků. Zdražování služeb a potravin, kterého se mnoho Čechů obává, se tam nekonalo. 

Slovensko je (podobně jako Česká republika) velmi otevřenou ekonomikou, závislou na vývozu a dovozu a jeho hlavním obchodním partnerem je Německo. Tato skutečnost bez přijetí eura znamenala, že měly firmy vysoké transakční náklady i na zabezpečení kurzového rizika. Tím už se v současné době zabývat nemusí. 

Monarchie a euro

Mezi evropské monarchie, které využívají euro, patří například Belgie, Monako, Lucembursko, Nizozemsko, Španělsko nebo Vatikán. 
Zarazili jste se u Vatikánu, protože není v EU ani v eurozóně? Ano, má totiž dohodu o používání eura s EU. Tato dohoda mu umožňuje používat euro jako svou oficiální měnu a zúčastňovat se hospodářských a finančních transakcí, například s Itálií, kterou je obklopen.

Víte, že… Euro je jednou z nejstabilnějších měn na světě.

Patří euro do české peněženky?

Mnozí občané ČR uvádějí, že se jim líbí vzhled českých korun a že když jsme Češi, máme mít také českou měnu. Faktem je, že české koruny máme teprve od roku 1993, kdy zaniklo Československo. O tradici se tak vyloženě zatím mluvit nedá. 

A že se nám líbí? To je opravdu léty ověřený fakt, avšak s bezkontaktními platbami přes terminály plateb v hotovosti každým rokem ubývá. 
Jaký máte názor na přijetí eura vy? Stavíte se na stranu pro co nejdelší zachování české koruny? Dejte nám vědět a sledujte nás i na našich sociálních sítích, kde se tématu budeme věnovat také.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články