Speciál příloha 28. říjen: Mýty a skutečnost

do vaší poštovní schránky ZDARMA

Článek

Vaše nejčastější dotazy – co na to ČKI?

Vaše nejpalčivější otázky a jasné odpovědi, přehledně na jednom místě! V novém pořadu “Co na to ČKI?” doktor Zdeněk Prázdný, zakladatel Českého královského institutu, exkluzivně odhalil všechny nejasnosti ohledně možného znovunastolení monarchie v Česku a rozptýlil mýty, které toto téma obklopují. 

Dokáže se monarcha vcítit do života běžného člověka?

Rozhodně ano – a příklady z evropských monarchií to jen potvrzují. Většina královských potomků studuje na běžných školách a vyrůstá mezi vrstevníky, kteří vedou obyčejný život. Skvělým příkladem je dánský korunní princ, který své osmnáctiny oslavil pozváním tří set lidí z celé země na oslavu v zahradách královského paláce. Slavil s nimi uvolněně a zůstal v blízkém kontaktu s těmi, které pozval. Není to krásný symbol propojení monarchie s obyčejným životem?

Byla by monarchie levnější než prezidentský úřad?

Určitě ano. Jen si představte ty úspory – žádné nákladné prezidentské volby každých pět let, které vyjdou na zhruba 1,5 miliardy korun, ani honosné výplaty bývalým prezidentům. Náklady na prezidentskou kancelář jsou vysoké a ty královské by nepochybně byly nižší. S prezidentem se výdaje budou jen zvyšovat – s monarchií bychom mohli ušetřit.

Šlechtic jako český král. Šlo by to?

Byla by to nejspíš až krajní varianta, zejména proto, že máme přímé potomky s královskou krví, kteří se přirozeně nabízejí jako první volba. Historie nám připomíná situaci, kdy byl Jiří z Poděbrad, sám šlechtic, zvolen králem. Bylo to v době po husitských válkách, kdy byl český trůn tak oslaben, že nikdo jiný nebyl ochoten jej přijmout. Dnes se ale domníváme, že zvažovat podobný postup by nebylo ani vhodné, ani potřebné.

Je monarchie “za zenitem”?

Rozhodně ne. Právě současná konstituční monarchie je asi nejlepším systémem, jaký kdy byl zaveden. Když se podíváme na naši republiku, vidíme, jak se společnost, zejména během voleb, stále víc rozděluje. Naproti tomu průzkumy ukazují, že monarchie čelí takovým problémům minimálně. A co víc – v žebříčcích korupce si monarchie vedou podstatně lépe než republiky.

Byla by v ČR monarchie zpátečnickým krokem, který by vedl k utlačování lidí a stavění aristokratů nad ně?

Vůbec ne. Jde o mylnou představu, která má kořeny někde před třemi sty lety. Český královský institut se zaměřuje výhradně na moderní, konstituční monarchii. Panovník by stál v čele státu jako nestranná, nepolitická osobnost – na rozdíl od prezidenta. Mohl by být skutečným představitelem všech občanů.

Kde vezme monarchie peníze na svůj provoz?

Královský úřad by měl pevně stanovený rozpočet, podobně jako ho má dnes ten prezidentský. Rozdíl je však v tom, že prezident stojí republiku mnohem více peněz.

Mohl by být českým králem zvolen někdo z obyčejného lidu?

Na úvod je důležité říct, že monarcha je obyčejný člověk. Výjimečný je jen tím, že pokračuje v linii předků, kteří měli tu čest sloužit své zemi – a většinou sloužili s velkou oddaností a odpovědností. Představa, že by se na trůn dostal někdo přímo „z lidu,“ není reálná. Na žádného novodobého Ječmínka ani Přemysla Oráče se tedy nejspíš čekat nebude.

Opravdu může být monarcha panovníkem všech?

Určitě ano. Pokud ne panovník všech, pak alespoň většiny – což je přesně to, co vidíme i v jiných konstitučních monarchiích po celém světě.

Co na to ČKI vychází 3x za měsíc na Facebooku, Instagramu a TikToku Českého královského institutu. Tak nás nezapomeňte sledovat.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články