Speciál příloha 28. říjen: Mýty a skutečnost

do vaší poštovní schránky ZDARMA

Článek

Audience u papeže: krátká a srdečná, přesto nezapomenutelná

Ředitel Českého královského institutu zažil ve Vatikánu chvíle, které se mu vryly do paměti na celý život. Na generální audienci se setkal tváří v tvář s papežem Františkem – a setkání to bylo prý nejen srdečné, ale i plné symboliky. JUDr. Zdeněk Prázdný daroval papeži vzácný svatováclavský dukát a dočkal se překvapení. Jakého? Dočtete se v článku.

Dojetí, vděčnost a nezapomenutelný zážitek. Tak vzpomíná ředitel Českého královského institutu JUDr. Zdeněk Prázdný na audienci u papeže Františka, které se zúčastnil ve Vatikánu 13. listopadu 2024. „Byl to krátký, ale nesmírně naplňující okamžik,“ popisuje doktor svou cestu do srdce katolického světa, kde se setkal s mužem, jehož slova a činy obdivují lidé po celém světě.

Papež František při generální audienci, pořádané každou středu, přivítal hosty s vlídným úsměvem a otevřeností. Pan doktor, hluboce dojatý tímto setkáním, předal papeži vzácný svatováclavský dukát – symbol české historie a dědictví. „Bylo to něco, co jsem chtěl udělat pro naši zemi a ukázat naše kořeny i tradice,“ vysvětlil. 

Na oplátku papež František věnoval řediteli Českého královského institutu růženec – dar, který má pro věřícího mimořádnou hodnotu. „Když mi papež podal růženec a požehnal mi, cítil jsem, jako by na mě dopadla síla celé této svaté chvíle,“ říká Zdeněk Prázdný. 

Pan doktor po návratu přiznal, že ho toto setkání přimělo se ještě více zamyslet nad hodnotami, které papež hlásá. „Papež je symbolem naděje a jednoty, a to jsou věci, které nám v dnešní době chybí,“ uzavírá ředitel ČKI, kterému tato vzácná audience zůstane v srdci jako hluboká připomínka víry a pokory.

Audience u papeže vyžadují trpělivost i přípravu

Papež František pořádá obecné audience pravidelně každou středu, pokud není zaneprázdněn jinými povinnostmi nebo není na cestách. Tato setkání probíhají obvykle na náměstí sv. Petra ve Vatikánu nebo v zimě v aule Pavla VI. Během audiencí papež František pronáší promluvu, kterou často věnuje duchovnímu či aktuálnímu tématu. 

Jde o výjimečný akt, který vyžaduje trpělivost i také trochu příprav a ačkoliv je samotná rezervace audience zdarma, vyžaduje organizaci a včasné plánování. Na místě platí systém „kdo dřív přijde, ten dřív mele… nebo spíše vidí,“ takže kdo chce mít lepší místa, měl by přijít ráno s dostatečným předstihem, protože se čeká ve frontách na bezpečnostní kontroly.

Češi ve Vatikánu

Přesný počet Čechů, kteří byli přijati papežem na audienci, není snadné zjistit, protože Vatikán nevede statistiky podle národností účastníků obecných audiencí. Češi se jich ale pravidelně účastní, zvláště při významných příležitostech (např. při výročích nebo národních poutích) je ve Vatikánu organizováno více oficiálních skupinových setkání českých poutníků s papežem. Tyto události mohou přilákat stovky až tisíce Čechů najednou.

Vzpomeňme například na událost, která měla před pár dny 35. výročí. Do Vatikánu 12. listopadu 1989 přijelo tisíce lidí lidí z Čech a Moravy k příležitosti svatořečení sv. Anežky České. Papež Jan Pavel II. je tehdy přijal na zvláštní audienci.

To vše proběhlo jen pár dní před sametovou revolucí. Papež Jan Pavel II. původně plánoval přijet na svatořečení Anežky České přímo do Prahy, ale komunistický režim mu to neumožnil a jeho návštěvu zamítl.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články