Speciál časopisu Echo zdarma

Proč je dobré mít v čele Česka monarchu. K zamyšlení i studijním účelům.

Článek

Císařovna Sissi: milovala svou krásu, měla posilovnu a nechala se potetovat jako námořník

Alžběta Bavorská známá hlavně jako císařovna Sissi je po celém světě proslulá svou neskutečnou krásou, na které si celý život velmi zakládala. Dokonce tak, až z toho psychicky onemocněla. Jaký byl život císařovny, která měla tetování, milence, vlasy až na zem a vlastní posilovnu? Přečtěte si 10 zajímavostí o Sissi. Znáte je všechny?

Sňatek s bratrancem

Alžběta Bavorská (Sissi) se zasnoubila v šestnácti letech a byla to zpočátku láska jako trám. Jejím vyvoleným se stal tehdy třiadvacetiletý František Josef I. Ten, přestože byl císařem již pět let, nebyl ženat. Zakročit se rozhodla jeho matka Žofie Bavorská. Že je vám její příjmení povědomé? Aby ne. Šlo o sestru Ludoviky Bavorské, sestru matky samotné Sissi. Josef a Sissi byli bratranec a sestřenice. Rychle se do sebe navzájem zamilovali a jejich svatba (v roce 1854) byla opravdu bohatá. 

Vzali se v augustiniánském kostele ve Vídni, který byl ten večer vyzdoben patnácti tisíci svíčkami a Alžběta měla na hlavě překrásnou diamantovou korunku. Od svého otce dostala 50 tisíc zlatých a její manžel dar navýšil o dalších 100 tisíc. Zajímavostí je, že od něj za ztrátu panenství o svatební noci předem dostala 12 tisíc dukátů, ač ke styku ve výsledku nedošlo. Sissi prý měla po celý život k sexu nepříliš vřelý vztah. 

Posedlost štíhlostí a krásou

Sissi byla ve své době považována za nejhezčí ženu světa a byla si toho moc dobře vědoma. Měla sametovou a čistou pleť a na svou dobu byla i nezvykle vysoká. Měřila 172 centimetrů a měla dlouhé vlasy, které jí postupem času narostly až na zem. O ty se jí starala žena, kterou si Sissi vyhlídla jednoho večera v opeře. Vlasy však časem zhrubly a kvůli jejich délce a tíze císařovnu často bolela hlava. U postele tak měla hák, na který tyto “žíně” věšela, aby si ulevila.

Sissi úzkostlivě dbala na štíhlou postavu, což si bohužel postupem času vybralo svou daň. Její váha nesměla překročit 55 kilogramů a císařovnin pas měl obvod 50 centimetrů. (Pro srovnání: modelky, které jsou nyní považovány za nezdravě hubené, mají obvod pasu okolo 60 cm). Jedla jen tolik, aby nezkolabovala nebo nezemřela. Často pouze ovoce. Netrvalo dlouho a Sissi onemocněla mentální anorexií a vybudovala si dlouhodobou poruchu příjmu potravy.

Císařovna Sissi

Její úplné jméno zní Alžběta Amálie Evženie Bavorská
→ Narodila se na Štědrý den – 24. 12. 1837 v Mnichově

Rakouská císařovna, chorvatská, česká a korunovaná uherská královna

→ Jejím otcem byl Maxmilián Josef Bavorský a matkou Ludovika Bavorská

→ V šestnácti letech se provdala za svého bratrance – císaře Františka Josefa I.

→ S ním měla celkem čtyři děti

Zemřela 10. září 1898 v Ženevě po bodnutí atentátníkem do hrudníku

Na pleť sperma i krev

Kdyby v době císařovny Sissi už existovala estetická chirurgie, nejspíš by ji tato šlechtična využila. Její posedlost krásou a mladistvostí byla obrovská. Pro udržení svěžího vzhledu byla ochotna podstoupit v podstatě cokoliv. Na pleť si tak mazala tinktury ze spermatu, krve ze syrového masa, vajec nebo bobulovitého ovoce. Koupala se v teplém olivovém oleji a pila vaječné bílky se solí. Neopomíjela ale ani zuby. Pro udržení jejich bělosti nepila kávu, čaj ani červené víno. Od mládí s nimi přesto měla problémy a styděla se za ně.

Posilovna v komnatě

Císařovna milovala sport všeho druhu, což v době jejího života u ženy rozhodně nebylo běžné a považovalo se to za něco podivného. Ráda posilovala, chodila na dlouhé túry po horách a byla vynikající jezdkyní na koni. Říkala, že kdyby nebyla císařovnou, věnuje se profesionálně jezdectví. Dokonce vynikala v gymnastice, plavání a šermu, ve kterém nezřídkakdy  porážela muže. Sportem a velmi nízkým příjmem potravy si udržovala hubenou postavu. Dokonce si nechala v několika komnatách císařského Hofburgu vytvořit posilovnu a tělocvičnu. 

Potetovaná jako námořníci

Alžběta milovala cestování a plavby lodí na moři. Dokonce si bouře na něm užívala natolik, že zůstávala připoutaná nahoře na stožáru lodě. Jedna z takových cest na řeckém moři ji inspirovala k tomu, aby si nechala na rameno vytetovat kotvu, jako měli námořníci. Byl to velmi svérázný krok, který se u jejího konzervativního manžela nesetkal s velkým pochopením. Zajímavost: Na svých plavbách po světě využívala Sissi i jachtu zapůjčenou od britské královny Viktorie. 

Sissi se nechala potetovat na řeckém ostrově Korfu v přístavním baru. 

Milenci povoleni

Ač se do sebe na začátku vztahu Sissi a František zamilovali, příliš šťastné jejich manželství po zbytek života nebylo. Na vině byla především rozdílnost jejich povah. Alžběta byla moderní a divokou ženou, která toužila hlavně po osobní svobodě. Kvůli svazku se musela se začít učit cizí jazyky a obecně dohánět vzdělání, všeobecný přehled a protokol, který jí nebyl vůbec blízký. František byl klasický nudný staromilec, který byl konzervativní a jako císař měl mnoho povinností a manželce se nemohl věnovat tolik a hlavně tak, jak by si přála. Ve sňatku tak Sissi hledala pochopení i u jiných mužů, například u hraběte Gyuly Andrássyho. Milenku od Sissi měl povolenou i samotný František Josef I. Tou dámou byla herečka Katharina Schrattová. 

Císařovna Sissi jako mecenáška umění

Císařovna Sissi kromě všemožných sportů milovala kulturu. Stala se z ní velká mecenáška a sama psala básničky a povídky. Stejně jako její otec Josef Bavorský. I díky němu byla velmi svobodomyslná a měla jiné záliby a dovednosti, než většina tehdejších žen. 

Už žádné focení!

Od svých 45 let se císařovna Sissi nenechávala fotit a ztvárňovat malíři na obrazy. Chtěla, aby alespoň touto formou zůstala ve vzpomínkách navždy mladá. V posledních desetiletích svého života se také téměř neukazovala na veřejnosti. Když už se ven vydala, skrývala svou tvář za závojem a vějíři. Z této doby tak opravdu není dochováno nic, z čehož bychom mohli posoudit, jak císařovna postupem času vypadala.

Tragický slet rodinných událostí

Alžběta poslední roky svého života upadala do depresí a život jí pomalu přestal těšit. Často také mluvila o smrti. Jako by ji k sobě snad chtěla přivolat. Důvodem byl slet tragických událostí v její rodině. Zemřela jí dcera, zavraždil se jí syn a tragicky zemřela i její mladší sestra, která uhořela při požáru. Zejména ze sebevraždy syna (roku 1889), korunního prince Rudolfa, se prý Sissi nikdy psychicky nevzpamatovala. Rozdala téměř všechny své šperky a do konce jejího života nosila už jen černou. Kupodivu však začala ještě více cestovat.

Násilná smrt pilníkem

Byla to běžná procházka v Ženevě. Tehdy se šedesátiletá Sissi a její přítelkyně Julie Rothschildová vydaly do ženevského přístavu, když v tom k nim přiskočil italský anarchista Luigi Lucheni, který pocházel z velmi chudých poměrů. Císařovnu si předem vyhlédl a  drobným pilníkem, který předtím zakoupil na trhu, ji zasadil ránu hrudníku. Zpočátku se zdálo, že se Sissi kromě utrpěného šoku nic nestalo a že jen spadla na zem. 

Císařovna tak otřesena pokračovala s přítelkyní na loď. Tam už události nabraly rychlý spád. Sissi na první pohled nekrvácela a při útoku si ostrého pilníku také nikdo nevšiml. Pravdou však bylo, že ji naživu držely už jen napevno korzetem sešněrované šaty. Císařovna měla propíchlou plíci a srdce. Z lodi ji odnesli na nosítkách, ale ještě téhož dne roku 1898 zemřela. Její poslední slova zněla: Co se to semnou proboha stalo?

Její manžel František Josef I. byl zprávou o jejím úmrtí zdrcen a uspořádal jí velkolepý pohřeb. Atentátník, který Sissi zabil, dostal za svůj čin doživotí. Roku 1910 se však ve vězení oběsil. Ostatky císařovny jsou po boku jejího manžela uloženy v kryptě kapucínského kostela ve Vídni. 

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články