Speciál příloha 28. říjen: Mýty a skutečnost

do vaší poštovní schránky ZDARMA

Článek

Izabela Sternbergová: komtesa, co nosí montérky a strašívala turisty

Označení komtesa je jí nemilé. Používáme ho s kamarády spíše jako interní vtípek,” směje se Izabela Sternbergová z Jemniště, která se opravdu titulem komtesa může pyšnit. Jaké je to žít na zámku? Může si na něm udělat pohodlí v podobě pyžamového dne? A zvykla si někdy ve svém obydlí na davy turistů? Nejen o tom je pátý díl podcastu Českého královského institutu – Hradní Harašení. 

Jak žije komtesa v dnešním 21. století? „Normoš, úplně obyčejně,” říká usměvavá Izabela Sternbergová, která od dětství vyrůstala na zámku Jemniště ve středních Čechách, kde stále i žije. To ale samozřejmě nemůže říct každý. Jaký tedy život na zámku je? Podle Izabely paradoxně velmi nepohodlný. „Musíme pořád topit. V zimě i v létě. Ale myslím, že tam patříme,” říká komtesa skromně s tím, že léto je nepříjemné hlavně v tom, že má jejich rodina často angíny kvůli střídání teplot mezi zámkem a exteriérem. 

Zdánlivě snové bydlení na zámku má i další úskalí. Především v již zmiňovaném létě je zámek prakticky pořád plný turistů. „Prohlídková místnost je hned vedle dveří k mému bytu. Třeba v kanceláři pak slyším jednu prohlídku stále dokola,” říká Sternbergová, která už je za léta strávená ve stěnách zámku ale zvyklá. Večer se pak s rodinou v rámci oddechu chodí ráda procházet do zámeckého parku. 

Barokní perla Středočeského kraje, kterou zámek Jemniště bezesporu je, oplývá zhruba 60 místnostmi. Jak se dají v dnešní době, kdy už nebývá zvykem mít služebné či uklízečky, zvládnout uchovávat v čistotě a bez chaosu? „V levém křídle zámku máme byt, jinde zase bydlí například zaměstnanci,” říká Izabela. Tak velký prostor na úklid tak na starost nemá. Plánuje se však v brzké době přestěhovat na původní zámek Jemniště z roku 1381, kde bude mít prostor na rozsáhlé ateliéry. Vyrábí totiž šperky z českého skla s názvem odkazujícím na její jméno: Bela

Komtesa s postelí s nebesy

Jako jedním z manýrů komtesy by se mohla zdát postel s nebesy, kterou Izabela opravdu má. Jejím důvodem je však více praktičnost než estetika. Stropy na zámku jsou vysoké a nebesa z postele nepouští ven teplo, které by se jinak ve velké místnosti snadno rozplynulo. 

„Když máte nebesa, tak se hezky v té posteli zavřete. Dýcháte si tam teplo a nefouká vám tam,” vysvětluje Sternbergová. Kdybychom vešli k ní do bytu, asi bychom se divili, že nežije obklopena starobylým nábytkem. Svůj byt si zařídila převážně moderně a s ohledem na zvířata, se kterými je zvyklá žít od mládí. Mezi její mazlíčky patří například psi.

Místo honosných šatů nosí montérky

Je zimní čas a mnohé z nás proto víc než kdy jindy láká být doma v teple a udělat si například “pyžamový den”. Může si ho ale dovolit i komtesa? Je normální být na zámku celý den v pyžamu? „No, to je tak o zánět ledvin,” říká bez nadsázky Izabela a dodává, že pyžamový den možný je, ale její rodina ho moc nevyužívá, protože se její členové nenaučili příliš odpočívat. O tak starý dům je třeba neustále pečovat, opravovat ho a zvelebovat.

Strašila turisty 

Typickou komtesu si představujeme asi nejvíce v honosných róbách, kloboucích a vždy perfektně upravenou. Jelikož se ale Izabela zabývá tvorbou šperků, tvoří na zámku v ateliéru často v montérkách. Jako komtesa 21. století už si to může bez problémů dovolit. Bez služebných a pomocníků. Klidně ušpiněná. 

Pod slovem komtesa a žitím na zámku si především díky pohádkám ihned asociují různé věci i děti. O svém dětství Izabela však mluví jako o výzvě. Nebylo prý jednoduché zapadnout. „Do dětství bych se určitě nikdy nevrátila. Na základní škole jsou ale asi všechny děti hodně kruté,” komentuje v podcastu srovnávání se a bolestivé komentáře dětí z jejího mládí. 

U dětství Izabely ještě chvíli zůstaneme. Sama sebe v dětských letech označuje za ďábla. Proč? Strašila totiž na zámku turisty. „Nebavilo mě, jak tam pořád někdo chodí, tak jsem si řekla, že s toho vytřískám maximum,” směje se a dodává, že jí za to poté doma ale čekal velký průšvih.

Zajímá jí, jaká byla královna Alžběta II.

I proto, že je Izabela ze šlechtické rodiny, nemohli jsme se jí nezeptat, co by řekla na to, že by Česko znovu bylo královstvím. „Já si myslím, že se takhle máme hezky. Sice si děláme doma legraci, že výročí republiky neslavíme, ale samozřejmě i my ho slavíme. Myslím si, že se jako republika máme moc fajn,” říká komtesa a dodává, že kdyby měla kouzelný prsten, podívala by se  ráda do doby vládnutí nedávno zesnulé britské královny Alžběty II. „Zajímaly by mě ale především ty lidské věci, jaká opravdu byla,” říká Izabela.

Historie rodu Sternbergů sahá až do počátku 12. století.

Povinností má i jako novodobá šlechtična víc než dost. Co všechno to obnáší? Má vůbec někdy čas sejít se v rámci rodu Sternbergů? Pořádá velké rodinné srazy a sešlosti? A čím se živí její rodiče? 

Odpovědi naleznete v 5. dílu podcastu, který si již nyní můžete pustit na podcastových platformách jako je Spotify nebo Apple podcasts. S dalšími díly podcastu se na vás budeme již pravidelně těšit vždy 15. den v měsíci. 
A aby vám nic neuniklo, sledujte Instagram, Facebook a Youtube Českého královského institutu. Píšeme, natáčíme a dokumentujeme vše o novodobé i dávné historii naší krásné země. Díky nám budete v obraze!

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články