Je z rodiny golfistů, ale sám je nadšeným hráčem koňského póla. A nejen to – Jan Zavázal, který byl hostem 12. dílu podcastu Hradní Harašení, turnaje po celém světě moderuje, je manažerem Polo Clubu La Republika, a také reportér časopisu Polo+10. Jak se k pólu ve dvaceti dvou letech dostal, když ani neuměl na koni? Nejen to se dozvíte v článku.
Dnes je vnímaný jako sport aristokratů. Řeč je o koňském pólu, které se může pochlubit označením nejstarší týmové disciplíny. Na začátku se ale rozhodně nejednalo o klasický sport, ale velmi brutální pobitevní hru. „Povídá se, že se po bitvách po celém světě (např. v Indii) uřízly hlavy nepřátelům a pak je válečníci s klackem v ruce na koni posouvali dál,” vypráví Zavázal.
Říkáte si, jak je tedy možné, že je koňské pólo vnímáno jako britský sport? „Britové ho objevili u domorodců v Persii, Indii nebo třeba Číně. Tam ale ještě neměl žádná pravidla. Ta mu dali právě až Britové,” vysvětluje Zavázal a dodává, že Angličané tuto hru vyvezli do všech koutů světa. Tam se postupem času stala sportem smetánky.
Největší počet hráčů koňského póla je dnes v Argentině. „Je jich tam kolem šesti tisíc. Hrají ho tam dokonce sedláci a farmáři. U nás je tento sport vnímán pořád hodně jako aristokratický sport, nikoho v parku ho v Česku hrát neuvidíme. Asi i proto, že tady v podstatě nemáme vztah ke královské rodině,” říká Zavázal.
Tohle chci dělat!
Jak se tedy Jan – Český kluk narozený v Německu, který navíc pochází z rodiny golfistů – k pólu dostal? Složitě, ale přece! „Od mého jednoho roku do 22 let jsem hrál jen golf. Po smrti otce jsem ho ale hrát už příliš nechtěl a dostal jsem v Chuchli přes známou příležitost zkusit koňské pólo. Na koni jsem seděl poprvé, ale okamžitě se mi rozzářily oči a věděl jsem, že přesně tohle chci dělat,” vypráví Jan.
Pólo se však neřadí k zrovna levným sportům. „Je to drahý sport, na který potřebujete čas. Čas jsem si udělal, ale peníze chyběly,” říká Zavázal. Domluvil se proto s majitelkou Chuchelského pólového klubu, že jí bude vypomáhat. Kydal hnůj, sekat trávník, ale i pomáhal s účetnictvím. Díky tomu se stal právoplatným hráčem póla. „Dostal jsem lepší cenu, která ale pořád byla vysoká. Splatil jsem to až zpětně,” říká. Trávu na hřištích seká Zavázal i k dnešnímu dni a podle jeho slov ho to i stále baví. Koně už má nyní svého. Jmenuje se Linda, je jí patnáct let a je to pólo kůň z Anglie.
Strach musí jít stranou
Jan se k hraní póla snaží motivovat mladé lidi podobnou cestou, kterou si před několika lety prošel on sám (s hraním začal v roce 2015). „Mohou se začít pohybovat v pólu například jako pomocníci u koní. Kydat hnůj, trénovat koně atd. V La Republice na Praze 4 dáváme navíc možnost, aby si pólo mohl každý zkusit. Zapůjčíme na to koně i vybavení,” říká Zavázal. Podle jeho slov chtějí v klubu odbourat to, že jde pouze aristokratický sport. Zkusit to prý může opravdu každý.
A co na takové zkoušce póla nesmí chybět? „Rozhodně helma. Bez helmy ani krok. Dále rukavice, vysoké boty, rajtky a maleta. Maleta je ta hůl, která se dá držet ale pouze v pravé ruce. Leváci jsou tak trochu znevýhodnění. Co však musí jít plně stranou je strach,” říká Zavázal. O koních je mimo jiné známo, že strach a stres velmi dobře vycítí.
Česko jako monarchie
Kdyby bylo Česko monarchií, změnil by se podle Zavázala pohled a nadšení Čechů pro pólo? „Tento sport byl vždy strašně silně spojen s monarchií. Těžko říci, jak by to vypadalo u nás. Obecně to koňské sporty mají nyní těžké. Dřív koně sloužily k přepravě materiálu nebo lidí, dnes slouží hlavně pro zábavu lidem a jsou známkou luxusu. Obecně ani lidé ve městech ke koním příliš vztah nemají,” říká Zavázal, který však sám žije v Praze.
Zajímá vás více z podcastu Hradní Harašení, jehož host byl Jan Zavázal? Dozvíte se v něm například také: Jak se Zavázal dostal k moderování póla v zahraničí? Na kolik peněz hraní póla vyjde? Jak se obléknout, když byste šli na pólo jako divák? A v kolika letech s tímto sportem ideálně začít?
Všechny odpovědi naleznete ve 12. dílu podcastu, který si již nyní můžete pustit na podcastových platformách jako je Spotify nebo Apple podcasts. S dalšími díly podcastu se na vás budeme již pravidelně těšit vždy 15. den v měsíci.
Aby vám nic neuniklo, sledujte náš Instagram, Facebook a Youtube. Píšeme, natáčíme a dokumentujeme vše o novodobé i dávné historii naší krásné země a monarchiích okolo ní. Buďte v obraze, brzy vám přineseme další královská témata.