Lucemburské velkovévodství je dědičná konstituční monarchie, která bere dech nejen svým inovativním myšlením a vysokou úrovní života, ale také překrásnými hrady, zámky a přírodními krásami po celém svém území. Prozkoumejte Lucembursko – jeho historii, panovníky i fungování a zjistěte, co všechno vám může tato úchvatná a prosperující monarchie nabídnout.
Prosperující monarchie Beneluxu
Všechny tři státy volného společenství Benelux – Belgické království, Nizozemské království a Lucemburské velkovévodství – patří mezi monarchie. A právě nejmenší Lucembursko se i přes svou malou rozlohu 2 586 km2 a jednu z nejmenších státních populací v Evropě s pouhými 634 730 obyvateli, řadí mezi nejbohatší země světa s nejvyšším tempem populačního růstu na evropském kontinentu – cizinci tvoří téměř polovinu obyvatelstva.
Zajímavost: Lucembursko měří 82 km na délku (zhruba vzdálenost Praha-Pardubice) a 57 km na šířku (zhruba vzdálenost Praha-Příbram).
Základní fakta o Lucembursku
- Hlavní město: Lucemburk (cca 123 tisíc obyvatel)
- Úřední jazyky: lucemburština, francouzština a němčina
- Administrativní členění: 3 distrikty a 12 kantonů, které se dále dělí do 105 komunit
- Sousední země: Belgie, Německo a Francie
- Státní zřízení: konstituční monarchie (1815 zrušena personální unie s Nizozemskem)
- Hlava státu: velkovévoda Jindřích I. Lucemburský
- Náboženství: katolické (70 % se hlásí ke křesťanství)
- Měna: euro (do roku 2002 lucemburský frank)
Tip: Porovnejte Lucemburské velkovévodství s dalšími evropskými monarchiemi, například se Španělským královstvím, Švédským královstvím, Norským královstvím nebo Monakem.
Malý stát s velkým významem
Lucembursko se angažovalo v celé řadě zásadních kroků, které změnily fungování původní Evropy. Velkovévodství je zakládajícím členem Beneluxu, NATO, Evropské unie a OECD. Vedle toho v hlavním městě Lucemburk sídlí mnoho význačných institucí – Soudní dvůr Evropské unie nebo Eurostat. Rovněž má nejvyšší HDP na jednoho člověka na světě.
Dvě odlišné části velkovévodství
- Oesling – lesnatá severská část území s nejvyšší horou Kneiff (560 m n. m.), kde se nachází četné řeky, bažiny a rašeliniště. Je více divoká, a proto i méně osídlená.
- Gutland – kopcovitá krajina zaujímá přibližně dvě třetina Lucemburska a na rovinatých místech se vyskytuje velmi úrodná půda vhodná pro zemědělství a vinice.
Lucemburské vévodství a jeho historie
První lidé se na území Lucemburska objevili někdy před 35 tisíci let v době paleolitu. Následně je zde vystřídali Keltové, známí pod označením Treveři. Tento kmen vstoupil do služeb Julia Caesara, dlouhou dobu navzájem spolupracovali a objevili se i v jeho zápiscích.
Stavba hradu jako středu města
Za hlavní mezník v rámci vzniku Lucemburska jako takového se považuje postavení Lucemburského hradu Lucilinburhuc roku 963, jehož zakladatelem byl údajně Siegfried I.
Proslulí lucemburští králové
Později roku 1059 se trůnu ujal Konrád I. a odřízl zemi od lotrinské vlády. Dalším významným panovníkem byl bezesporu Jindřich VII. Lucemburský, který se stal roku 1308 králem římskoněmecké říše. Dva roky poté se pak Jan Lucemburský oženil s Eliškou Přemyslovnou a Lucemburkové se tak mohli ujmout i českého trůnu.
Karel IV. a poslední Lucemburk
Díky sňatku Jana a Elišky se později jejich syn Karel IV. stal českým králem a české země, zejména Prahu, zvelebil do dnešní podoby a zasadil se o mnoho dalších historických milníků. Po Karlu vládl vůbec první vévoda Václav Lucemburský a posledním Lucemburkem byla Eliška Zhořelecká, jediná dcera vévody Jana Zhořeleckého (syn Karla IV.).
Lucemburští panovníci a vláda
Na lucemburském trůnu se vystřídala hrabata z moselské dynastie (například Siegried I.), z namurské dynastie (například Ermesinda Lucemburská), z lucemburské dynastie (například Karel IV.), vévodové burgundští, Bourboni i Habsburkové.
Novodobí panovníci velkovévodství
V letech 1815–1890 vládli Lucembursku velkovévodové z Oranžsko-nasavské dynastie (Vilém I., Vilém II. a Vilém III.), poté nasavsko-weilburská dynastie (například Adolf I.) a od roku 1964 jsou u moci velkovévodové z bourbonsko-parmské dynastie (Jan I. a Jindřich I.).
Jindřich I. Lucemburský vládne od roku 2000 a korunním princem je jeho syn Vilém (Guillaume Lucemburský narozený roku 1981).
Způsob vlády v Lucembursku
Lucembursko je konstituční monarchie a poslední suverénní velkovévodství na světě. Výkonná moc se soustředí do rukou velkovévody, který stojí v čele země, a kabinetu složeného z předsedy vlády (Xavier Bettel) a několika ministrů. Významnou moc má také Státní rada sestávající z 21 členů jmenovaných velkovévodou na doživotí, jež připravuje zákony a vykonává správní soudní moc. Lucemburský parlament je jednokomorový.
Velkovévoda má obecně poměrně omezené pravomoce. Může svolávat a rozpustit parlament, jmenovat vládu podle výsledků voleb a naopak nesmí zveřejňovat svá prohlášení. V roce 2008 mu bylo odebráno právo vetovat zákon.
Úroveň života v Lucembursku
Přibližně od druhé poloviny 20. století je Lucembursko jednou z nejbohatších zemí na světě. Svůj podíl má na tom rozsáhlá síť bank, politická stabilita i velmi nízké daně.
V roce 1999 přijalo Lucembursko jako svou měnu euro, roku 2008 zde byla povolená eutanázie a od roku 2015 je zde možné uskutečnit stejnopohlavní manželství, čehož využil i sám předseda vlády Xavier Bettel.
Díky těmto krokům, včetně integrace s mnoha různými národnostmi (Lucemburčané tvoří přibližně jen 50 % obyvatel, druhou část zahrnují například Portugalci, Francouzi, Italové, Belgičané nebo Němci), se na Lucembursko nahlíží jako na velmi moderní a oblíbenou zemi s nízkou nezaměstnaností a vysokou životní úrovní.
Zajímavost: Vyšší vzdělání bylo obyvatelům Lucemburska dlouhou dobu nedostupné a museli za studiem cestovat do zahraničí. Až v roce 2003 zde vznikla Lucemburská univerzita se třemi fakultami (FSTM, FDEF a FHSE), třemi vědeckými centry a třemi kampusy.
To nejlepší z monarchie Lucembursko
- Bezplatná veřejná doprava – od února 2020 je možné po celém Lucembursku (jako v první zemi na světě) cestovat veřejnou dopravou zdarma.
- Druhá nejlepší ekologická politika – hned po Dánském království má Lucembursko podle Yaleovy univerzity největší vliv na ochranu životního prostředí. Údajně do roku 2050 chce země dosáhnout nulových emisí skleníkových plynů.
- Nejvyšší HDP na hlavu v celém světě – to ale úplně není zásluhou velkovévodství jako takového, nýbrž dojížděním pracovních sil z okolních států zde za prací.
- Nejvzácnější národní památka – původně se jednalo o ruinu, ale jen do té doby, než románsko-gotický hrad Vianden opravili v 80. letech 20. století.
Památky, které stojí za vidění
- Klášter Echternach
- Katedrála Notre-Dame
- Kostel svatého Michala
- Velkovévodský palác
- Koncertní hala Philharmonie Luxembourg
- Grand Théâtre de Luxembourg
- Národní knihovna
- Hrad Vianden
- Zámek Clervaux
- Hrad Wiltz
- Zámek Bourscheid
- Zámky Beaufort
- Hrad Larochette
- Hrad Useldange
Místa, která stojí za vidění
- Lucemburk – hlavní město zapsané na seznam Světového dědictví UNESCO, kde narazíte na „nejkrásnější balkon Evropy“ Corniche, Muzeum moderního umění Grand-Duc Jean nebo panoramatický výtah Pfaffenthal.
- Mullerthal – Malé lucemburské Švýcarsko plné kouzelných skalních útvarů a stezek mezi vzácnými rostlinami a překrásnými stromy. Najdete zde také jezero Echternach.
- Éislek – sever Lucemburska plný úchvatných výhledů a bujných lesů. Nachází se zde také jezero Upper-Sure nebo krásná stezka Escapardenne Lee.
- Minett – země červených skal připomínající Dolní oblast Vítkovic v Ostravě. Jedná se o univerzitní a světově proslulé vědecké a technologické centrum.
- Guttland – region plný rozsáhlých luk a venkovnských vesniček, který je ideální pro dlouhé cyklovýlety a příjemné procházky přírodou.
- Moselle – země mezinárodně uznávaných vín a nezapomenutelných turistických a cyklistických cest. Dá se zde vyrazit na loď, projít divoký roklinový les nebo navštívit motýlí zahradu či termální lázně.