Speciál příloha 28. říjen: Mýty a skutečnost

do vaší poštovní schránky ZDARMA

Článek

Modrá krev v Česku? Ředitel Českého královského institutu promluvil v Salonu Týdeníku Echo o vztahu ke šlechtě

Vzhlížíme pořád ke šlechtě s obdivem, i když jsme více než 100 let republikou? „Vnímám aristokracii jako určitou morální autoritu ve společnosti – je to část populace, která pro tuhle zemi něco udělala,“ řekl ředitel Českého královského institutu Zdeněk Prázdný v diskuzi s českými šlechtici a dalšími hosty Salonu Týdeníku Echo. 

Téma šlechty a monarchie je pro Čechy stále přitažlivé. Ukazují to události nedávné doby: Když zemřela britská královna Alžběta II., způsobilo to vlnu smutku i v Česku. Odchod Miloše Zemana z prezidentské funkce zase v mnohých vyvolává otázku, zda by monarchie nebyla lepším řešením než republika s přímou prezidentskou volbou

Jak to tedy mají Češi s aristokracií? Jak o ní smýšlíme? V diskuzi nad českým vztahem k aristokracii v Salonu Týdeníku Echo se sešli hrabě a místopředseda Senátu Tomáš Czernin, baronesa a radní Kutné Hory Kateřina Daczická, právník a ředitel Českého královského institutu Zdeněk Prázdný a monarchista a emeritní předseda politické strany Koruna Česká Václav Srb a režisérka seriálu Modrá krev Alena Činčerová.

„Třebaže aristokracie někdy bývá hanebně nazývána jako německá nebo cizácká, ona je evropská. Přesněji naše, ale s přesahem ven. Díky ní si můžeme uvědomit, že i naše země vypadala jinak, že k ní chvíli patřila Lužice, Rakousy, že kdysi byla od Jadranu po Balt a že naše aristokracie se v těchto hranicích pohybovala. […] Právě díky aristokracii máme dnes postavení, jaké v Evropě máme – to jsou pořád pozůstatky její práce,“ řekl pro Salon Týdeníku Echo Zdeněk Prázdný. 

foto zdroj: echo24.cz

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články