Speciál příloha 28. říjen: Mýty a skutečnost

do vaší poštovní schránky ZDARMA

Článek

Zdeněk Prázdný: Není pravda, že chceme Česko připravit o demokracii

Hostem jedenáctého dílu podcastu Hradní harašení byl ředitel Českého královského institutu Zdeněk Prázdný. Mnoho lidí je podle něj v otázce znovunastolení monarchie v Česku skeptických. Co s tím? Odkud se jejich nedůvěra bere? A jak by vypadala moderní monarchie v Česku? Výběr toho nejlepšího z rozhovoru přinášíme v článku. 

Skepticismus a předsudky. I s těmito pojmy se při debatách setkává ředitel Českého královského institutu (ČKI) Zdeněk Prázdný. Právě ČKI má za cíl propagovat myšlenku monarchie a dostat ji do každé rodiny, třídy či hřiště. Jednoduše řečeno kamkoliv, aby lidé měli o čem uvažovat. Ohledně myšlenky nastolení monarchie v České republice a návratu ke kořenům dostává Prázdný mnoho dotazů. „Já bych ty lidi, kteří se na toto téma dotazují, rozdělil do dvou hromádek,” říká Prázdný. 

Podle něj je první sorta lidí skeptická, protože je pro ni monarchie nepředstavitelná. Jednoduše se s ní nikdy neměli možnost na vlastní kůži setkat. „Druhý typ lidí je trochu horší, protože žijí v nějaké formě předsudku. Nezřídka se mě ptají, proč chceme připravit tuto zemi o demokracii. To to my nechceme, to není pravda,” vysvětluje Prázdný a dodává, že ČKI samozřejmě ani neplánuje zavést právo první noci či nevolnictví, čehož se někteří občané také obávají.

Moderní monarchie, která v současné době funguje, je ve vyspělých zemích. Není to krok zpět.”

Jak tedy skeptiky přesvědčit, že monarchie může fungovat i v dnešní době a není tím, co vidíme v pohádkách? „Já těmto lidem říkám, aby se zajeli podívat například do Dánska nebo do Belgie, kde monarchie funguje a že tak nějak by to mohlo vypadat u nás,” vysvětluje Zdeněk Prázdný. Nejedná se tak o plánovaný návrat do středověku. „Netajíme se tím, že by pro nás byla vzorem Belgie a Švédsko,” doplňuje. 

Monarchie má místo i ve 21. století

Monarchie podle Prázdného nepolarizuje společnost a své místo má v tomto století i proto, že lidé touží po jistotě. A právě jistotu a stabilitu jim může monarcha nabídnout . „To je něco, co u prezidenta nemůžeme očekávat. Panovníka bychom znali daleko lépe, než budoucího prezidenta při jeho volbě. Jelikož bychom ho znali odmalička a věděli o jeho přednostech,” říká Prázdný. Podobně jsme například mohli pozorovat celoživotní osud současného krále Spojeného království Karla III. a také známe život jeho syna a následníka trůnu Williama. 

„Monarcha by občany chránil, to prezident z podstaty věci nemůže.”

Studie vědce Mauro Guilléna z Pensylvánské univerzity porovnává, jak se ekonomicky daří státům malé a střední velikosti v případě monarchií a v případě republik. Ukazuje se, že monarchistické uspořádání je efektivnější. „Hodně to vychází z toho, že monarcha uklidňuje společnost, zatímco hlava státu ji vždy bude rozdělovat. Z ekonomického hlediska má pak monarchie daleko větší ochranu soukromého majetku, což přitahuje investory. V takových zemích se dobře podniká,” vysvětluje Prázdný a dodává, že tento model má pozitivní dopad na peněženky občanů. I proto se dobře žije například ve Švédsku, Lichtenštejnsku či Belgii. Kdo by takovou životní úroveň nechtěl, že? 

Ochrana peněženek občanů

„Je potřeba si říci, že v této společnosti nehospodaříme s financemi úplně dobře. Víme o rozkrádání, předražených zakázkách i klientelismu. A také se zde chránili ti, co rozkrádali –

viz. amnestie prezidenta Václava Klause. Tohle chování je monarchii na hony vzdálené. To si neumím představit v žádné monarchii,” říká Zdeněk Prázdný. 

Monarchie podle Prázdného funguje efektivněji a levněji. „Pro příklad: U nás má kancelář prezidenta roční rozpočet okolo 400–500 mil. Kč. Do toho ale musíme počítat náklady na volby, což dělá cca 1,5 mld. každých pět let. A opakují se i v případě, že prezident obhajuje druhé volební období. Tohle vše v monarchii odpadá,” konstatuje Prázdný a dodává, že nákladů, které musí čeští občané doplácet jen na prezidenta, je více a jsou mnohonásobně vyšší, než musí doplácet na Britskou královskou rodinu Britové. 

Jak se liší pravomoce monarchy od prezidenta?

Zajímá vás více z podcastu Hradní Harašení, jehož host byl ředitel Českého královského institutu Zdeněk Prázdný? Dozvíte se ještě například:

→ Jaké světové monarchie z ekonomického hlediska fungují nejlépe? 

→ Jak moc by se lišily pravomoce monarchy oproti prezidentským?

→ Jak se bydlí na zámku? 

Všechny odpovědi naleznete v jedenáctém dílu podcastu, který si již nyní můžete pustit na podcastových platformách jako je Spotify nebo Apple podcasts. S dalšími díly se na vás budeme již pravidelně těšit vždy 15. den v měsíci. 


Aby vám nic neuniklo, sledujte Instagram, Facebook a Youtube Českého královského institutu. Píšeme, natáčíme a dokumentujeme vše o novodobé i dávné historii naší krásné země. Mimo to pořádáme unikátní kulturní akce. Buďte s námi v obraze.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články