do vaší poštovní schránky ZDARMA
CKI
ŘK farnost na Chvalech ve spolupráci s Chvalským zámkem a s významnou podporou MČ Praha 20- Horní Počernice pořádá 11. hudební festival, který se bude konat každý pátek v období od 13.9.-4.10.2024 u sv. Ludmily v Praze na Chvalech.
Český královský institut je generálním partnerem tohoto festivalu.
Barevné rozkvetlé zahrady, pobíhající pávi, bílí daňci a jedinečný kulturní zážitek v podání houslového velmistra Pavla Šporcla. To čeká na návštěvníky zámku Rynholec v rámci akce Loučení s létem, která se v zámeckých zahradách uskuteční 21. září 2024.
Dlouhé roky překrásná raně barokní kaple Navštívení Panny Marie chátrala. Spolek příznivců sv. Václava společně s Českým královským institutem jí ale vdechne nový život. Pojďte s námi oslavit její znovuzrození koncertem pro obnovu kaple, který se bude konat 16. června 2024 ve Slavětíně nad Ohří.
Celým světem očekávaná oslava oficiálních narozenin britského panovníka Trooping the Colour je tu! Tisíce diváků, stovky kamer, členové královské rodiny a stíhačky nad Londýnem. U toho všeho můžete být spolu s námi v živém přenosu.
Zrušeno z důvodu nepřízně počasí.
Jedinečný zážitek (nejen) pro milovníky opery na Pražském hradě! Přijměte pozvání na hudebně umělecký večer se sólistou newyorské Metropolitní opery Adamem Plachetkou a vycházející evropskou hvězdou Franko Klisovićem. Ve velkolepém Španělském sále představí díla Antonia Caldary a Georga Friedricha Händela ve zcela unikátním podání. Koncert se koná pod záštitou Českého královského institutu.
Barocco sempre giovane (Baroko stále mladé) je komorní soubor složený ze špičkových mladých českých profesionálních hudebníků. Byl založen v roce 2004. Původně se specializoval na interpretaci skladeb vrcholného baroka (odtud název souboru), dnes však jeho repertoár obsahuje skladby všech slohových období, včetně hudby 21. století. V premiéře provedl i řadu skladeb současných autorů.
Soubor je zván na významné domácí i zahraniční hudební festivaly, jeho koncerty vysílaly televizní i rozhlasové stanice, nahrává na CD a pořádá vlastní abonentní řady koncertů.
V předvečer výročí bitvy na Bílé hoře je třeba se opět zamyslet a pokusit se rozvířit diskuzi na téma vítězství, prohra, doba temna, či případně jak to vlastně bylo nacionálně nebo mocensky.
Jedním z největších odborníků je pan doc. Michal Stehlík, který nám pomůže naplnit nový koncept, jak uspořádat koncert. Bude to koncept takzvaného filosofického koncertu, kdy se budeme zamýšlet nad myšlenkou, právě dobou Bílé hory, a zároveň budeme zpracovávat hudbu z doby Bílé hory.
Český královský institut je partnerem expozice, která návštěvníky seznámí s příběhem letohrádku Portheimka na pozadí společenských a kulturních proměn tří století. Výstava je instalována v galerijních prostorách přímo v barokní budově od Kiliána Ignáce Dientzenhofera.
Jen si to představte: Je rok 1723. Císař Karel VI. a jeho manželka Alžběta Kristýna se vrací z pražské korunovace. Zastaví se ve Znojmě… a jsou ohromeni. Zhlédnou tady totiž premiéru gratulační opery Harmonie planet, kterou přímo císařovně věnoval tehdejší hudební génius Antonio Caldera. A přesně tenhle zážitek si po 300 letech vychutnali i diváci na obnovené premiéře Harmonie planet v červenci 2023.
V sobotu 27. května 2023 se v zahradách zámku Rynholec uskutečnila akce Vítání léta, kde nechyběla živá hudba ani pohoštění.
Obnovená česká premiéra gratulační serenaty Harmonie planet (La concordia de’ pianeti) přinesla 8. února 2023 do Prahy mistrovské dílo císařského dvorního vicekapelníka Antonia Caldary. Tuto jedinečnou serenádu napsal pro manželku císaře Karla VI. Poprvé zazněla před 300 lety v roce 1723, když byl Karel VI. velkolepě korunován českým králem. Dílo bylo složeno pro jeho manželku císařovnu Alžbětu Kristýnu a premiéra se uskutečnila téhož roku ve Znojmě, při zpáteční cestě královského dvora do Vídně.
Ponořte se s námi do vánoční atmosféry a nalaďte se na klidný Štědrý den. Přijďte si 21. 12. poslechnout Rybovku – kouzelnou vánoční mši Jakuba Jana Ryby, která neodmyslitelně patří k českým Vánocům.
Její tóny vás přenesou do magické noci, kdy se narodil Ježíšek. Společně s pastýři a anděly se vydáte do Betléma a krásnou hudbou oslavíte jeho zrození. Tento jedinečný zážitek chceme letos věnovat vám, našim příznivcům.
Slavíme s vámi už druhé Vánoce. Mši jsme pro vás připravili jako poděkování za vaši podporu a za to, že s námi zkoumáte možnosti monarchie v ČR.
Ke III. Kulatému stolu opět usednou odborníci ve svém oboru a budou diskutovat na témata spojená s monarchií.
K původnímu zemskému uspořádání se vyjádří ekonom a médii nejcitovanější český analytik Ing. Vladimír Pikora, Ph.D., dále historik a politolog Mgr. Pavel Fabini a ředitel Českého královského institutu JUDr. Zdeněk Prázdný.
U druhého tématu „prezident vs. král“ bude debatovat hlavní ekonom Trinity bank a socioekonomický analytik pro OSN Lukáš Kovanda, Ph.D.; člen Legislativní rady vlády a předseda Etické komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu doc. JUDr. Jan Kudrna , Ph.D.; politolog doc. PhDr. Tomáš Lebeda, Ph.D., který se specializuje na oblast voleb, volebních systémů či volebního chování a v neposlední řadě i JUDr. Zdeněk Prázdný.
Téma:
Téma:
Král jako symbol – Proč mít krále jako hlavu státu, kdo by jím mohl být v českých zemích a jak by probíhal přechod republiky na monarchii?
Přínos monarchie – Jaké výhody a změny by přineslo zřízení monarchie v Česku a jak fungují současná evropská království?
Ekonomické dopady – Kolik by stálo dosazení panovníka na trůn a následně samotný chod království ve srovnání s republikou?
Ve čtvrtek 16. 12. 2021 se uskutečnil koncert mladého českého zpěváka Adama Mišíka, který byl vysílaný živě na YouTube a na Facebooku. Pokud jste jeho vystoupení nestihli, máme pro vás záznam hodinového akustického koncertu, u něhož se v tuto předvánoční dobu můžete zasnít a příjemně si na chvíli odpočinout od předvánočních příprav. Hezký poslech!
Na co se můžete těšit?
Celá akce se konala v pražském Michnově paláci pod záštitou Českého královského institutu jako poděkování všem, kteří ho po celý uplynulý rok podporovali.
Ředitel institutu JUDr. Zdeněk Prázdný během koncertu představil nosnou myšlenku a směřování Českého královského institutu a Adam Mišík spolu se svým kolegou z kapely Matějem Burdou, kytaristou a zpěvákem, zahrál a zazpíval své písničky i písně z repertoáru svého otce Vladimíra Mišíka.