Nastoluje debatu o variantě přechodu České republiky zpět na království a sám žije na zámku. Kde se u Zdeňka Prázdného, řediteli Českého královského institutu (ČKI) a podnikateli, vzala láska k monarchii? Proč podporuje prezidenta Petra Pavla? A jak by v Česku probíhal přechod k monarchii, kdyby k němu došlo? Nejen o tom byl 7. díl podcastu Hradní harašení.
Ač nyní žije na zámku Rynholec, který sám nechal zrekonstruovat, o královském životě jako malý nesnil. Zdeněk Prázdný, ředitel ČKI a úspěšný podnikatel, plánoval být farářem. „Jezdil jsem k tetě na prázdniny, kde jsem pomáhal ministrantům, to se mi líbilo. I proto, že jsem věřící. Nakonec se ale moje životní dráha vydala úplně jiným směrem,” říká. Kde se tedy vzala jeho láska a obdiv k monarchii a historii? „Já mám skoro dojem, že jsem si to nevybral já, ale že toto téma si vybralo mě. Našlo si mě a nasměrovalo,” popisuje s úsměvem Prázdný.
Tato jeho životní cesta započala na počátku 90. let v Holandsku, kde byl u vzdálených příbuzných. „Díky známé, která dostala za svou aktivitu v sociálním hnutí od královny vyznamenání, jsem pochopil, jak hlubokou úctu k panovníkovi lidi mohou mít,” říká. O monarchii se Prázdný od té doby začal zajímat více a více. To však jednoho dne vyústilo v to, že bouchl do stolu a zavelel: „Tak dost, tady je potřeba nastolit řád a udělat změnu. Ač je to naivní a třeba se to nepovede.” Tak v roce 2021 založil Český královský institut. Tomu mimo jiné nahrálo i jeho rozčarování z tehdejšího prezidenta Miloše Zemana.
Milovník monarchie, který podpořil Petra Pavla
I přesto, že by na Hradě nejradši viděl panovníka, podpořil v poslední prezidentské volbě Petra Pavla a účastnil se i jeho inaugurace. „Jsem pořád občan této Země a mám nějaká práva a povinnosti, kterých se nezříkám. Já jsem se ještě před jeho zvolením s budoucím prezidentem sešel a informoval ho o našich záměrech a oznámil jsem mu, že ho podpoříme. Také jsem mu řekl, že bych byl rád, kdyby na monarchisty nezapomněl,” vysvětluje Prázdný, který Pavlovi navrhl také určité změny (například k svátku vzniku republiky), u kterých doufá, že by mohly časem být minimálně dále diskutovány.
„Hlavní rozdíl mezi republikou a monarchií by byl pouze v tom, že republika má volenou hlavu státu a monarchie dědičnou.”
Podívejme se na průzkumy. Když Český královský institut před třemi lety začínal, neměl to se svou myšlenkou zcela jednoduché. Podle tehdejších průzkumů se zájem o monarchii pohyboval okolo 5 %. Podle posledního průzkumu už je to mezi 10 až 18 procenty. „V květnu budeme dělat nový průzkum a budeme se lidí také ptát, co je oslovilo a co naopak ne,” konstatuje Prázdný. Na výsledky se tak můžeme těšit už velmi brzy.
Přechod k monarchii jako krok zpět?
Přechod zpět na monarchii by byl podle některých obyvatel zpátečnickým krokem. To je však podle Zdeňka Prázdného mýtus. Příkladem Česku podle něj může jít Španělsko, které se díky přechodu na monarchii stalo velice rychle prosperující zemí. Do jisté míry by se také dalo hovořit o Norsku, které se stalo samostatnou monarchií na počátku 19. století. „V těchto zemích si panovníka váží a mají ho rádi. Vše tam funguje. Republika opravdu není společensky vyšší než monarchie,” konstatuje Prázdný. Česko by tak s přechodem na monarchii nebylo výjimka.
„V Evropě je 12 monarchií a všem se vede velmi dobře.”
Lidé v Česku si podle Prázdného oblíbili prezidentské volby, proto si zřejmě neumí představit, že by se přímá volba prezidenta zrušila. „Nechtějí, abychom jim tuhle hračku vzali,” říká podnikatel.
Zajímá vás více z podcastu Hradní Harašení, jehož host byl Zdeněk Prázdný? Dozvíte se v něm například také:
- Kdo by byl českým králem?
- Pokud by k přechodu na monarchii v Česku došlo, kdy by to mohlo být?
- Jak docílit toho, aby z Česka zase byla monarchie? Co by se muselo stát?
- Co má dál Český královský institut v plánu? Na jaké nadcházející akce se můžeme těšit?
Všechny odpovědi naleznete v 7. dílu podcastu, který si již nyní můžete pustit na podcastových platformách jako je Spotify nebo Apple podcasts. S dalšími díly podcastu se na vás budeme již pravidelně těšit vždy 15. den v měsíci.
Aby vám nic neuniklo, sledujte Instagram, Facebook a Youtube Českého královského institutu. Píšeme, natáčíme a dokumentujeme vše o novodobé i dávné historii naší krásné země. Díky nám budete v obraze!